Fotbal: Manchester City a pierdut acasă cu Basel, dar s-a calificat în sferturile Ligii campionillor

Echipa engleză de fotbal Manchester City s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, deşi a fost învinsă surprinzător acasă de FC Basel cu scorul de 2-1, în manşa secundă a optimilor.

City, care câştigase prima manşă cu 4-0, a deschis scorul prin brazilianul Gabriel Jesus (8). Mohamed Elyounoussi a restabilit egalitatea (17), iar
Michael Lang (71) a adus victoria oaspeţilor.

Gabriel Jesus a marcat golul cu numărul 100 pentru ''cetăţeni'' în Champions League. Manchester City nu mai pierduse pe teren propriu din decembrie 2016.

Pep Guardiola a menajat mai mulţi oameni de bază în meciul de miercuri cu Basel, fapt care le-a oferit elveţienilor şansa victoriei.

Au evoluat echipele:
Manchester City: Bravo - Danilo, Stones, Laporte, Zincenko - Gundogan (Diaz, 66), Yaya Touré (căpitan), Foden (Adarabioyo, 89) - B. Silva, Gabriel Jesus, L. Sané. Antrenor: Josep Guardiola.
Basel: Vaclik - Lang, F. Frei, Lacroix, Suchy (căpitan), Riveros - Elyounoussi, Bua (Stocker, 68), Zuffi, Serey Die - Oberlin (van Wolfswinkel, 74). Antrenor: Raphael Wicky.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie