Fotbal: Manchester City, în sferturile Ligii Campionilor, după 2-1 cu Real Madrid

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, pe Etihad Stadium, în manşa secundă a optimilor de finală.

City s-a impus cu acelaşi scor ca în tur, prin golurile marcate de Raheem Sterling (9) şi Gabriel Jesus (68), respectiv Karim Benzema (28). Ambele goluri ale echipei antrenate de Pep Guardiola s-au marcat după erori ale fundaşului francez Raphael Varane.

Real nu l-a avut în acest meci pe fundaşul Sergio Ramos, suspendat. Madrilenii au avut ocazii bune prin Benzema şi Eden Hazard, dar portarul Ederson s-a opus de fiecare dată.

În sferturile de finală, Manchester City o va înfrunta pe Lyon, sâmbătă, la Lisabona, pe stadionul Jose Alvalade.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.

La Manchester evoluat echipele:
Manchester City: Ederson - Walker, Fernandinho (căpitan), Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri (Otamendi, 89), Gundogan - Foden (B. Silva, 67), Gabriel Jesus, Sterling (D. Silva, 81). Antrenor: Josep Guardiola.