Fotbal: Manchester City, învinsă pe teren propriu de Leicester (2-5), în Premier League

Echipa Manchester City a fost învinsă fără drept de apel pe teren propriu de formaţia Leicester City (scor 2-5), într-o partidă din cadrul etapei a treia a campionatului de fotbal al Angliei, disputată duminică seara.

Atacantul Jamie Vardy a reuşit o triplă pentru oaspeţi (37 - penalty, 54, 58 - penalty), celelalte goluri fiind marcate de James Maddison (77) şi Youri Tielemans (88 - penalty) pentru învingători, respectiv Riyad Mahrez (4) şi Nathan Ake (84).

Manchester City s-a prezentat la acest joc cu un lot decimat de accidentări şi de infectări cu Covid-19, antrenorul Pep Guardiola fiind nevoit să apeleze la jucători de la academia clubului.

Într-un alt joc, Tottenham Hotspur a scăpat victoria printre degete în duelul de la Londra cu Newcastle United (scor 1-1). Elevii lui Jose Mourinho au deschis scorul în prima repriză, prin brazilianul Lucas Moura, însă "coţofenele" au restabilit egalitatea în prelungirile meciului, în urma unui penalty controversat, acordat după consultarea VAR şi transformat de Callum Wilson (90+7).

Rezultate:
Sâmbătă
Brighton - Manchester United 2-3
Au marcat: Maupay (40 - penalty), March (90+5), respectiv Dunk (43 - autogol), Rashford (55), Bruno Fernandes (90+10 - penalty).

Crystal Palace - Everton 1-2
Au marcat: Kouyate (26), respectiv Calvert-Lewin (10), Richarlison (40 - penalty).

West Bromwich Albion - Chelsea Londra 3-3
Au marcat: Robinson (4, 25), Bartley (27), respectiv Mount (55), Hudson-Odoi (70), Abraham (90+3).

Burnley - Southampton 0-1
A marcat: Ings (5).

Duminică
Sheffield United - Leeds United 0-1
A marcat: Bamford (88).

Tottenham Hotspur - Newcastle United 1-1
Au marcat: Lucas (25), respectiv Wilson (90+7 - penalty).

Manchester City - Leicester City 2-5
Au marcat: Mahrez (4), Ake (84), respectiv Vardy (37 - penalty, 54, 58 - penalty), Maddison (77), Tielemans (88 - penalty).

West Ham United - Wolverhampton 4-0
Au marcat: Bowen (17, 57), Soucek (66), Haller (90+3).

Luni se dispută partidele Fulham - Aston Villa şi Liverpool - Arsenal.