Fotbal: Manchester United, calificată după prelungiri în semifinalele Europa League

Manchester United s-a calificat în semifinalele Europa League la fotbal după ce a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), la capătul prelungirilor, luni seara, la Koln, în sferturile de finală ale competiţiei.

Deşi a dominat categoric partida, United s-a impus greu, printr-un gol marcat de portughezul Bruno Fernandes (95 - penalty).

''Diavolii roşii'' putea câştiga mult mai clar, dar au avut un gol anulat (Greenwood), au avut trei bare (Greenwood - 57, Bruno Fernandes - 63, Lindeloef - 105+3) şi alte multe ocazii care l-au făcut erou pe portarul Johansson. Acesta s-a opus incredibil în faţa lui Bruno Fernandes (68), Pogba (68), Martial (84, 93) sau Mata (105+3).

Şi campioana Danemarcei a avut câteva situaţii bune de gol, cea mai mare fiind ratată de Oviedo (66), al cărui şut a fost blocat de Wan-Bissaka.

Manchester United va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Wolverhampton Wanderers şi Sevilla, meci programat marţi.

Manchester United - FC Copenhaga 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri
A marcat: Bruno Fernandes (95 - penalty).
RheinEnergie Stadion, Koln
Europa League - sferturi de finală

Manchester United: 22. Sergio Romero - 29. Aaron Wan-Bissaka, 3. Eric Bailly (2. Victor Nilsson Lindeloef, 70), 5. Harry Maguire (căpitan), 53. Brandon Williams - 6. Paul Pogba, 17. Fred (31. Nemanja Matic, 70) - 26. Mason Greenwood (8. Juan Mata, 91), 18. Bruno Fernandes, 10. Marcus Rashford (14. Jesse Lingard, 113) - 9. Anthony Martial (39. Scott McTominay, 120+1). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.
Rezerve neutilizate: 1. David De Gea - 15. Andreas Pereira, 21. Daniel James, 24. Timothy Fosu-Mensah, 25. Odion Ighalo, 44. Tahith Chong, 71. Teden Mengi.
FC Copenhaga: 21. Karl-Johan Johnsson - 2. Guillermo Varela (17. Karlo Bartolec, 105), 25. Victor Nelsson, 5. Andreas Bjelland, 20. Nicolai Boilesen (3. Pierre Bengtsson, 15) - 6. Jens Stage (24. Robert Mudrazija, 105), 10. Zeca (căpitan) - 16. Pep Biel (19. Bryan Oviedo, 57), 23. Jonas Wind, 33. Rasmus Falk (42. William Boeving, 111) - 11. Mohamed Daramy (29. Mikkel Kaufmann, 57). Antrenor: Staale Solbakken.
Rezerve neutilizate: 1. Stephan Andersen, 13. Sten Michael Grytebust - 4. Sotirios Papagiannopoulos, 45. Alexander Hjaelmhof.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: William Collum (Scoţia)
Arbitru video: Francois Letexier, arbitru asistent video: Jerome Brisard (ambii din Franţa)
Cartonaşe galbene: Maguire (61), Bailly (64), Kaufmann (75), Stage (77), Zeca (105+3).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...