Fotbal: Messi aduce victoria Argentinei în fața Uruguayului, în preliminariile CM 2018

Vedeta Lionel Messi, care a revenit asupra deciziei de a se retrage din echipa națională, a marcat golul Argentinei în meciul cu Uruguay, câștigat cu scorul de 1-0, joi, la Mendoza, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

Messi a punctat chiar înainte de pauză (43), la primul meci cu Edgardo Bauza selecționer. Pentru jucătorul Barcelonei a fost al 56-lea gol sub tricoul echipei ''albiceleste''.

Gazdele au jucat întreaga repriză secundă în zece oameni, după eliminarea lui Dybala. Bauza nu a putut conta pe vedete precum Higuain, Aguero sau Pastore în acest meci.

Brazilia s-a impus la scor de forfait în Ecuador, 3-0, golurile venind în ultimele 20 de minute, când au punctat Neymar și tânărul atacant de 19 ani Gabriel Jesus (o dublă), la debutul în Selecao. Astfel, a fost un debut cu dreptul și pentru noul selecționer Tite.

Ecuadorul nu mai pierduse acasă în fața Braziliei de 15 ani.

Argentina — Uruguay 1-0 (1-0), la Mendoza
A marcat: Lionel Messi (43).
Cartonaș roșu: Paulo Dybala (Argentina, 45).
Argentina: Sergio Romero — Pablo Zabaleta, Nicolas Otamendi, Ramiro Funes Mori, Emmanuel Mas — Lucas Biglia, Javier Mascherano — Lionel Messi, Paulo Dybala. Angel Di María (Nicolas Gaitan, 84) — Lucas Pratto (Lucas Alario, 70). Selecționer: Edgardo Bauza.
Uruguay: Fernando Muslera — Jorge Fucile (Diego Rolan, 86), José María Gimenez, Diego Godin, Gaston Silva — Carlos Sanchez (Gaston Ramirez, 69), Mathias Corujo, Egidio Arevalo Rios, Nicolas Lodeiro (Cristian Rodriguez, 59) — Luis Suarez, Edinson Cavani. Selecționer: Oscar Washington Tabarez.

Ecuador — Brazilia 0-3 (0-0), la Quito
Au marcat: Neymar (72 — penalty), Gabriel Jesus (87, 90+2).
Cartonaș roșu: Juan Carlos Paredes (Ecuador, 76).

Columbia — Venezuela 2-0 (1-0), la Barranquilla
Au marcat: James Rodriguez (45+2), Macnelly Torres (82).
Cartonașe roșii: Wilker Angel (80), Rolf Feltscher (90+2), ambii din Venezuela.

Bolivia — Peru 2-0 (1-0), la La Paz
Au marcat: Pablo Escobar (38), Ronald Raldes (86).

Paraguay — Chile 2-1 (2-1), la Asuncion
Au marcat: Oscar Romero (6), Paulo Da Silva (9), respectiv Arturo Vidal (37).
Cartonaș roșu: Gary Medel (Chile, 90+1).

După șapte etape, pe primul loc se află Argentina, cu 14 puncte, urmată de Uruguay, 13 puncte, Columbia, 13 puncte, Ecuador, 13 puncte, Brazilia, 12 puncte, Paraguay, 12 puncte, Chile, 10 puncte, Bolivia, 6 puncte, Peru, 4 puncte, Venezuela, 1 punct. Primele patru clasate se califică direct la Cupa Mondială, iar ocupanta locului 5 susține un baraj cu reprezentanta Oceaniei.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ada Vîlceanu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...