Fotbal: Messi, Iniesta și alți jucători ai Barcelonei, supuși unui control antidoping

Fotbal: Messi, Iniesta și alți jucători ai Barcelonei, supuși unui control antidoping

Șase fotbaliști ai echipei FC Barcelona, Lionel Messi, Andres Iniesta, Gerard Pique, Sergio Busquets, Javier Mascherano și Jordi Alba, au fost supuși unor controale antidoping de sânge și urină după antrenamentul de miercuri, a anunțat clubul spaniol, citat de EFE.

Controalele sunt organizate de Agenția Spaniolă de Protecție a Sănătății în Sport (AEPSAD), care din 2013 a preluat competențele avute în acest domeniu de Consiliul Superior al Sportului.

Antrenamentul a fost unul de recuperare și a început mai târziu ca de obicei, deoarece Barca a jucat marți în campionat contra lui Eibar (6-1), meci încheiat aproape de miezul nopții.

În afară de jucătorii de la prima echipă, antrenorul Ernesto Valverde a contat și pe fotbaliști de la formația secundă, Jokin Ezkieta, Cucurella, Vitinho, Ruiz de Galarreta, Alena, Jose Arnaiz și Choco Lozano.

AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu, editor: Adrian Drăguț, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 VIDEO Paula Seling, aspru criticată în Moldova după un moment de prostie pură în plină discuție despre unire

2 Afacerea secolului la granița României: „Ar fi păcat să ratăm momentul”. Planul propus de Armand Goșu pentru reconstrucția Ucrainei

3 BREAKING Fals grosolan în expertiza cu care Lia Savonea a blocat verdictul Curții Constituționale privind pensiile magistraților

4 „Asta mi se pare anormal” / Ce pensie are Traian Băsescu

5 Semne că Vladimir Putin are în vedere invadarea unei țări NATO în 2026, într-o ultimă încercare de a-și consolida moștenirea