Fotbal: Mircea Rednic, noul antrenor al echipei Poli Iaşi

Preşedintele executiv al clubului de fotbal Politehnica Iaşi, Adrian Ambrosie, a ajuns la un acord cu cel mai titrat antrenor din Liga I, Mircea Rednic, care va conduce echipa din Copou în următoarea perioada, a anunţat clubul pe site-ul său oficial.

Semnarea contractului va avea loc în primele zile ale noului an, precizează sursa amintită.

Mircea Rednic a obţinut, ca antrenor principal, două titluri de campion, cu Rapid şi Dinamo. El şi-a început cariera de antrenor în anul 2000, antrenând echipe importante din campionatul României, dar şi din Belgia: Standard Liege, Gent, Mouscron.

Rednic îl înlocuieşte pe Mihai Teja, care şi-a reziliat contractul cu clubul pe 23 decembrie.

Teja a venit la Poli Iaşi în vară şi a lăsat echipa pe locul 11, cu 22 de puncte după 22 de etape (5 victorii, 7 egaluri, 10 înfrângeri).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației