Fotbal: Mourinho, condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru fraudă fiscală

Antrenorul echipei engleze de fotbal Manchester United, Jose Mourinho, a ajuns la o înţelegere cu justiţia spaniolă, fiind condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru fraudă fiscală, a anunţat ziarul El Mundo, citat de BBC.

Mourinho a primit de asemenea o amendă de 2 milioane de euro. Portughezul a fost acuzat că a obţinut aproape 3,3 milioane de euro din drepturi de imagine nedeclarate pentru anii 2011 şi 2012, când o antrena pe Real Madrid.

Mourinho a declarat anterior că a plătit toate impozitele.

Autorităţile spaniole au deschis această anchetă referitoare la Mourinho în iunie anul trecut. Reprezentanţii lui Mourinho, Gestifute Media, au afirmat că tehnicianul a plătit impozite de peste 26 de milioane de euro pentru perioada 2010-2013, în care a locuit în Spania.

Printre numele mari ale fotbalului care au fost în vizorul justiţiei spaniole pentru fraudă fiscală sunt jucătorii Cristiano Ronaldo şi Lionel Messi.
AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

4 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania

5 Serviciile de informații americane, îngrijorate de arsenalul subteran de rachete al Iranului