Fotbal: Neymar a devenit al doilea marcator din istoria naţionalei Braziliei

Atacantul Neymar, autorul unui hat-trick în meciul cu Peru, a ajuns la 64 de goluri marcate pentru naţionala de fotbal a Braziliei şi a devenit astfel al doilea marcator din istoria Selecao, transmite AFP.

Jucătorul echipei Paris Saint-Germain, la selecţia sa cu numărul 103, a fost decisiv pentru victoria formaţiei Braziliei cu 4-2 , marcând în min. 28, 83, ambele din penalty-uri, şi 90+4.

Neymar l-a depăşit în clasamentul golgheterilor all-time ai Braziliei pe Ronaldo Nazario de Lima, autor a 62 de goluri în 98 de partide la reprezentativa auriverde.

Când a sărbătorit primul gol cu Peru, Neymar i-a adus un omagiu lui Ronaldo, arătându-şi dinţii din faţă şi formând cu mâinile numărul 9, purtat în carieră de ''Fenomeno''.

La 28 de ani, Neymar are toate şansele să îl depăşească pe ''Regele'' Pele, golgheterul all-time al naţionalei Braziliei, cu 77 de goluri în 92 de partide.

Neymar a marcat primul său gol la echipa naţională a Braziliei în urmă cu zece ani, în august 2010, la debut, contra selecţionatei Statelor Unite.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu