Fotbal: Nicolae Stanciu a marcat din nou pentru Anderlecht

Mijlocașul român Nicolae Stanciu a marcat un gol pentru Anderlecht Bruxelles, miercuri seara, în meciul câștigat cu scorul de 4-2 pe terenul echipei KVC Westerlo, în etapa a 23-a a campionatului de fotbal al Belgiei.

Stanciu, aflat la al doilea gol consecutiv pentru ''Mauves'', a adus vicecampioana Belgiei în avantaj, pentru 2-1, în minutul 15. Polonezul Lukasz Teodorczyk (7) deschisese scorul pentru oaspeți, celelalte goluri ale echipei Anderlecht fiind marcate de Leander Dendoncker (45) și Youri Tielemans (50).

Pentru Westerlo, penultima clasată, au punctat Carlos Strandberg (10) și Silvere Ganvoula (60).

Stanciu, care are 4 goluri marcate în 17 etape pentru Anderlecht, a jucat 81 de minute, fiind înlocuit cu Massimo Bruno. Celălalt român, Alex Chipciu, a fost integralist.

Alte rezultate de miercuri:
FC Bruges — Waasland-Beveren 2-1
Sporting Lokeren — KAA Gent 0-0
Sint-Truidense VV — KV Mechelen 2-1

Joi va avea loc partida dintre AS Eupen și Standard Liege, noua formație a românului Răzvan Marin.

În clasament, pe primul loc se află campioana FC Bruges, cu 49 puncte, urmată de Anderlecht, 47 p, SV Zulte Waregem, 46 p, KV Oostende, 39 p, etc.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)