Fotbal: Nicolae Stanciu a marcat un gol pentru Slavia, care s-a calificat în sferturile Europa League

Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a marcat un gol pentru Slavia Praga şi a decis astfel calificarea campioanei Cehiei în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după victoria cu 2-0 pe terenul formaţiei Glasgow Rangers, joi seara, în manşa secundă a optimilor.

După 1-1 la Praga, Slavia s-a dovedit a fi echipa mai bună şi a controlat jocul, obţinând calificarea în deplasare, ca şi în faza anterioară, după 0-0 şi 2-0 cu Leicester City.

Slavia a deschis scorul prin Peter Olayinka (14), cu o lovitură de cap din centrarea lui Jan Boril. Rangers, la care românul Ianis Hagi a rămas pe banca de rezerve, nu a reuşit să creeze pericol la poarta oaspeţilor.

Antrenorul Steven Gerrard s-a dovedit la fel de neinspirat ca şi elevii săi, după ce l-a introdus pe Kemar Roofe pe gazon în min. 55, acesta fiind eliminat şase minute mai târziu, când l-a desfigurat pur şi simplu pe portarul Ondrej Kolar, pe care l-a lovit cu crampoanele în faţă. Proaspăta campioană a Scoţiei a rămas în nouă în min. 73, când fundaşul Leon Balogun a primit al doilea cartonaş galben. Din lovitura liberă care a urmat, Nicolae Stanciu a marcat al doilea gol al cehilor (74), cu o execuţie magistrală la vinclu, care l-a surprins pe portarul McGregor. Internaţionalul român a fost înlocuit în min. 90.

Stanciu a ajuns la şapte goluri marcate în ultimele sale cinci meciuri în toate competiţiile.

Manchester United a reuşit calificarea pe San Siro, după 1-0 cu AC Milan, prin golul lui Paul Pogba. Scorul fusese egal pe ''Old Trafford'', 1-1. Portarul Cipriam Tătăruşanu a fost rezervă la milanezi.

Villarreal s-a calificat la pas în sferturi, învingând-o cu 2-0 pe Dinamo Kiev, scor cu care câştigase şi în tur în faţa echipei antrenate de Mircea Lucescu.

Ajax a obţinut şi ea o calificare facilă, după 2-0 cu Young Boys la Berna, ''lăncierii'' câştigând şi turul, cu 3-0.

Tragerea al sorţi va avea loc vineri, la Nyon (14:00, ora României).

Rezultate:
(+) Arsenal Londra - Olympiakos Pireu 0-1
A marcat: Youssef El Arabi 51.
Cartonaş roşu: Ousseynou Ba (Olympiakos) 83.
În tur: 3-1.

Molde FK - (+) Granada 2-1, la Budapesta
Au marcat: Jesus Vallejo 29 (autogol), Eirik Hestad 90 - penalty, respectiv Roberto Soldado 72.