Fotbal: O arbitră din Bundesliga trăieşte o obsesie când se uită la meciuri

Bibiana Steinhaus, una dintre cele mai reputate arbitre germane din Bundesliga, a dezvăluit că trăieşte un coşmar când urmăreşte meciurile de fotbal la televizor, relatează DPA.

''Nu pot urmări normal un meci de fotbal. Sunt atentă doar la următoarele aspecte: 'Unde este arbitrul acum? Pe ce traseu aleargă? Ce decizii trebuie luate? Să urmăreşti un meci cu mine poate fi puţin epuizant', a declarat Bibiana Steinhaus, care va împlini duminică vârsta de 40 ani.

''În Germania, arbitrii pot continua doar până la 47 ani. Cred că este ca la fotbalişti, iau meci după meci. Mă concentrez pe fiecare meci şi arbitrez cât pot de bine'', a declarat arbitra nominalizată pentru CM de fotbal feminin din Franţa (7 iunie - 7 iulie 2019).

În acest sezon, Bibiana a arbitrat doar patru meciuri din cauza unei accidentări la picior. AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...

5 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții