Fotbal: Ole Gunnar Solskjaer, antrenor interimar la Manchester United (oficial)

Fostul atacant norvegian Ole Gunnar Solskjaer a fost numit miercuri antrenor interimar la Manchester United până la finalul sezonului, la o zi după concedierea portughezului Jose Mourinho, a anunţat clubul englez de fotbal, citat de BBC.

Solskjaer a evoluat timp de 11 sezoane pe Old Trafford, fiind autorul golului cu care United a câştigat finala Ligii Campionilor în 1999, în faţa formaţiei germane Bayern Munchen (scor 2-1).

În vârstă de 45 ani, Ole Gunnar Solskjaer a activat până în prezent la formaţia norvegiană FK Molde, unde se afla la cel de-al doilea său mandat ca antrenor.

El a jucat la Manchester United între 1996 şi 2007, înscriind 126 de goluri în 366 de meciuri disputate în tricoul clubului englez.

Jose Mourinho (55 ani) a fost concediat de gruparea de pe Old Trafford după doi ani şi jumătate din cauza stilului de joc al echipei, precum şi a rezultatelor sub aşteptări.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Priviți, o poză care spune multe...

2 Procesul care zguduie Wall Street / „Am fost sclav sexual la JP Morgan. Șefa mea m-a violat de mai multe ori”

3 Așa o fi?

4 VIDEO Kovesi / „Îi doresc președintelui mult somn, un somn bun. Țara are nevoie de el să revină în formă bună”

5 Voi ați citit asta?