Fotbal: PAOK Salonic şi Lincoln Red Imps, calificate în grupele Europa Conference League

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a calificat în grupele Europa Conference League la fotbal, competiţie aflată la sezonul inaugural, după ce a învins cu 2-0 echipa croată Rijeka, joi seara, în deplasare, în manşa secundă a play-off-ului.

După 1-1 la Salonic, PAOK s-a impus în deplasare prin golurile marcate de El Kaddouri (11) şi Murg (80).

Lincoln Red Imps, fost adversară a formaţiei CFR Cluj, în preliminariile Ligii Campionilor, a reuşit să se califice în premieră în grupele unei competiţii continentale, învingând echipa letonă Riga FC cu 3-1, după prelungiri. În prima manşă scorul a fost egal, 1-1.

În grupe s-au calificat şi echipe titrate, precum AS Roma, Tottenham, Feyenoord, FC Copenhaga sau Partizan Belgrad.

Şahtior Karaganda, echipă care a eliminat-o pe FCSB din turul al doilea preliminar, a fost scoasă din competiţie de Maccabi Tel Aviv, cu o dublă victorie, 2-1 şi 2-0.

Rezultatele din play-off:
(+) Kairat Almatî (Kazahstan) - Fola Esch (Luxemburg) 3-1 (în tur: 4-1)
MSK Zilina (Slovacia) - (+) FK Jablonec (Cehia) 0-3 (în tur: 1-5)
(+) Lincoln Red Imps (Gibraltar) - Riga FC (Letonia) 3-1, după prelungiri (în tur: 1-1)
(+) Bodoe/Glimt (Norvegia) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-0 (în tur: 2-2)
(+) Anorthosis Famagusta (Cipru) - Hapoel Beer Sheva (Israel) 3-1 (în tur: 0-0)
(+) AS Roma (Italia) - Trabzonspor (Turcia) 3-0 (în tur: 2-1)
(+) FC Copenhaga (Danemarca) - Sivasspor (Turcia) 5-0 (în tur: 2-1)
Elfsborg IF (Suedia) - (+) Feyenoord Rotterdam (Olanda) 3-1 (în tur: 0-5)
(+) Vitesse Arnhem (Olanda) - Anderlecht Bruxelles (Belgia) 2-1 (în tur: 3-3)
Rosenborg Trondheim (Norvegia) - (+) Rennes (Franţa) 1-3 (în tur: 0-2)
(+) ŢSKA-Sofia (Bulgaria) - Viktoria Plzen (Cehia) 3-0, după prelungiri (în tur: 0-2)
Hammarby IF (Suedia) - (+) FC Basel (Elveţia) 3-1, după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare (în tur: 1-3)
(+) Maccabi Haifa (Israel) - Neftci Baku (Azerbaidjan) 4-0 (în tur: 3-3)
(+) Maccabi Tel Aviv (Israel) - Şahtior Karaganda (Kazahstan) 2-0 (în tur: 2-1)
(+) KAA Gent (Belgia) - Rakow Czestochowa (Polonia) 3-0 (în tur: 0-1)
HNK Rijeka (Croaţia) - (+) PAOK Salonic (Grecia) 0-2 (în tur: 1-1)
St Johnstone (Scoţia) - (+) LASK Linz (Austria) 0-2 (în tur: 1-1)
(+) Union Berlin (Germania) - KuPS Kuopio (Finlanda) 0-0 (în tur: 4-0)
(+) Tottenham Hotspur (Anglia) - Pacos Ferreira (Portugalia) 3-0 (în tur: 0-1)
Aberdeen FC (Scoţia) - (+) Qarabag FK (Azerbaidjan) 1-3 (în tur: 0-1)
Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) - (+) Flora Tallinn (Estonia) 0-1 (în tur: 2-4)
(+) Partizan Belgrad (Serbia) - Santa Clara (Portugalia) 2-0 (în tur: 1-2)

Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor general egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Tragerea la sorţi a grupelor e programată vineri 27 august, la Istanbul (14:30, ora României), în urne urmând să se afle şi CFR Cluj, provenită din Europa League.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: PAOK FC /Facebook

1 VIDEO „Ucrainenii au luat 8.000 de telefoane mobile și le-au pus pe stâlpi de doi metri, așa detectează dronele Shahed”

2 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...