Fotbal: Pele, internat după ce şi-a pierdut cunoştinţa

Pele, legenda fotbalului brazilian, este internat într-un spital din ţara sa după ce şi-a pierdut cunoştinţa joi dimineaţă din cauza oboselii accentuate, a anunţat vineri Asociaţia Ziariştilor de Fotbal (FWA), citată de Reuters.

FWA urma să organizeze sâmbătă, la Londra, un dineu în cinstea lui Pele, însă fostul jucător, în vârstă de 77 de ani, nu va mai ajunge.

Pele a fost supus unor examene medicale. Potrivit FWA, "din fericire nu exist nicio sugestie că ar fi vorba de ceva mai grav decât oboseala".

Singurul fotbalist care a câştigat de trei ori Cupa Mondială, Pele a mai fost internat în ultimii ani din cauza unor probleme cu rinichii şi prostata. De asemenea, el a fost operat la şold. Considerat în general cel mare jucător din toate timpurile, el a apărut în scaun cu rotile la tragerea la sorţi a Cupei Mondiale 2018, care a avut loc în decembrie la Moscova.

AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan