Fotbal: Poli Iaşi, Dunărea Călăraşi, FC Hermannstadt, U Cluj şi CS Mioveni, calificate în optimile Cupei României

Trei echipe de prima ligă, Poli Iaşi, Dunărea Călăraşi, FC Hermannstadt, şi două de eşalon secund, ''U'' Cluj şi CS Mioveni, s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal.

Poli Iaşi a câştigat cu 5-3 la loviturile de departajare în faţa formaţiei UTA Arad, după ce scorul a fost egal după 90 de minute (2-2) şi după prelungiri (3-3).

Dunărea Călăraşi a trecut cu 2-0 de echipa de liga a patra CSM Slatina, în timp ce FC Hermannstadt a învins-o cu 2-0 pe Academica Clinceni.

''U'' Cluj a dispus cu 1-0 de Progresul 1944 Spartac Bucureşti, iar CS Mioveni a învins la scor de forfait, 3-0, de Sporting Lieşti (Vaslui).

Marţi s-au calificat în optimi Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, FC Voluntari, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi Dinamo.

Rezultate:
UTA Arad - CSM Politehnica Iaşi 3-3 (1-1, 2-2), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare, Stadion Motorul - Arad
Au marcat: Ciprian Rus (4), Cristinel Matei (67), David Popa (114 - penalty), respectiv Lawson Bekui (45+2), ''Aguinaldo'' Policarpo Mendes Veiga (82), Lewis Enoh (98 - penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ionuţ Cioinac 0-1 (gol), Alexandru Manea 1-1 (gol), Lewis Enoh 1-2 (gol), Paul Cubleşan 2-2 (gol), Laurenţiu Rus 2-3 (gol), David Popa 3-3 (gol), Alexandru Zaharia 3-4 (gol), Alexandru Pop 3-4 (ratare - apără Alberto Cobrea), Adria Gallego 3-5 (gol).
Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Petru Boros (Oradea) - FRF

Sporting Lieşti - CS Mioveni 0-3 (0-1), Stadion Comunal - Lieşti
Au marcat: Alexandru Neagu (39), Valentin Balint (62), Ionuţ Rădescu (89).
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitri asistenţi: Florin Iacob (Constanţa), Erchian Ionus (Constanţa)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Ştefan Gheorghe (Măxineni/Brăila) - FRF

CSM Slatina - Dunărea Călăraşi 0-2 (0-2), Stadion 1 Mai - Slatina
Au marcat: Valentin Alexandru (7), Alin Dobrosavlavici (29).
Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); arbitri asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi/Dâmboviţa), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Fevronia Ion (Craiova) - CCA, Viorel Nicolescu (Videle) - FRF

Progresul 1944 Spartac Bucureşti - FC Universitatea Cluj 0-1 (0-1), Stadion Progresul Spartac - Bucureşti
Au marcat: Gabriel Giurgiu (34 - penalty).
Arbitru: Robert Avram; arbitri asistenţi: Romică Bîrdeş, Gheorghiţă Bălan (toţi din Piteşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, George Bădescu (Bucureşti) - FRF

Academica Clinceni - AFC Hermannstadt 0-2 (0-0), Arena 1 - Clinceni
Au marcat: Juvhel Tsoumou (53), Petrişor Petrescu (66).
Arbitru: Eduard Ioniţă (Galaţi); arbitri asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Florian Alexandru Vişan (Galaţi); arbitru de rezervă: Cristian Georgescu (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Daniel Ţiclea (Buzău) - FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...