Fotbal: Preşedintele şi secretarul federaţiei din Andorra, reţinuţi de poliţie

Poliţia din Andorra i-a reţinut, marţi, pe preşedintele Federaţiei de fotbal, Victor Santos, şi pe secretarul federaţiei, Tomas Gea, care ocupă o funcţie şi în cadrul UEFA, în cursul unei percheziţii, informează agenţia spaniolă EFE.

Operaţiunea poliţiei se înscrie în cadrul unei anchete pentru presupuse delicte financiare şi economice în lumea fotbalului din Principatul Andorra, existând suspiciunea deturnării unor ajutoare acordate de FIFA şi UEFA.

Poliţia a confiscat şi registre de la sediul federaţiei şi de la domiciliile celor implicaţi în acest caz, precum şi de la mai multe firme.

Neregulile investigate se referă la construcţia unor centre de fotbal, precum şi la trucarea unuia sau mai multor meciuri.


AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Sursa foto: Federació Andorrana de Futbol / Facebook


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic