Fotbal: PSG, victorie dramatică împotriva lui Saint-Etienne în Ligue 1

Paris Saint-Germain a obţinut o victorie dramatică împotriva lui Saint-Etienne, 3-2 pe teren propriu, duminică, în etapa a 33-a din Ligue 1.

Primul gol a venit foarte târziu în minutul 78, şi a fost reuşit de Saint-Etienne, prin Denis Bouanga. Kylian Mbappe a egalat după doar un minut, iar în minutul 87 a înscris din nou, transformând un penalty obţinut tot de el. Romain Hamouma a egalat în minutul 90+2 după o fază care nu părea foarte periculoasă, însă Maro Icardi a adus victoria gazdelor în al cincilea minut de prelungire.

În clasament, PSG s-a apropiat la un singur punct de liderul Lille. Echipa pariziană s-a calificat marţi în semifinalele Ligii Campionilor.

Până la această oră, în cadrul etapei s-au disputat meciurile:
vineri
Lille - Montpellier 1-1

Au marcat: Araujo (85), respectiv Delort (21)

sâmbătă
Angers - Rennes 0-3

Au marcat: Doku (45+1), Terrier (63), Guirassy (90+1)

Olympique Marseille - Lorient 3-2
Au marcat: Payet (53), Lirola (56, 90+1), respectiv Moffi (19, 70)

duminică
Paris Saint-Germain - Saint-Etienne 3-2

Au marcat: Mbappe (79, 87 - pen), Icardi (90+5), respectiv Bouanga (78), Hamouma (90+2)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică.