Fotbal: Rapid, eliminată din Cupa României; FC U Craiova 1948, calificată în şaisprezecimi

FC Rapid Bucureşti, una dintre favoritele la promovarea în Liga I, a fost eliminată din Cupa României la fotbal de formaţia de liga a treia Progresul Spartac Bucureşti, care s-a impus cu scorul de 3-2, după prelungiri, pe teren propriu, marţi, în turul al patrulea al competiţiei.

Progresul a condus de două ori, prin golurile marcate de Alexandru Cîrlig (13) şi Andrei Grigore (37), dar Rapid a egalat de fiecare dată, prin Alex Dulca (32), respectiv Adrian Bălan (44 - penalty). Formaţia de liga a treia a reuşit golul victoriei în min. 119, prin Răzvan Milea, cu un şut de la circa 30 de metri, la care portarul Alexandru Tătaru a gafat.

FC U Craiova 1948, liderul Ligii a II-a, s-a calificat în şaisprezecimile de finală, fază în care vor intra echipele de Liga I, după ce a surclasat-o pe ACSO Filiaşi (liga a treia) cu 4-0, în deplasare, prin golurile marcate de Robert Răducanu (10, 30), Claudiu Bălan (77) şi Andrei Ciolacu (82).

În turul următor va evolua şi Ripensia UVT Timişoara, care a întrecut-o cu 1-0 pe CS Şoimii Lipova, în deplasare, graţie golului marcat de Cosmin Sîrbu (32), din penalty.

O altă formaţie calificată în şaisprezecimi este AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele, care a învins-o în deplasare pe CSM Slatina cu 9-8, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, după cele 90 de minute şi prelungiri.

Meciul dintre ACS Viitorul Şelimbăr şi FC Universitatea Cluj nu s-a disputat, clujenii obţinând calificarea la ''masa verde'', după ce echipa sibiană a fost decimată de cazurile de coronavirus.

Rezultatele de marţi:
CS Şoimii Lipova - AFC Ripensia Timişoara 0-1
ACS Viitorul Şelimbăr - FC Universitatea Cluj 0-3 (la ''masa verde'')
AFC Progresul 1944 Spartac Bucureşti - FC Rapid Bucureşti 3-2, după prelungiri
CSM Slatina - AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-0, după prelungiri; 8-9, la loviturile de departajare
ACSO Filiaşi - FC U Craiova 1948 0-4