Fotbal: Răzvan Marin, decis să se impună în acest sezon la Ajax

Mijlocaşul român Răzvan Marin este decis să se impună în acest sezon în cadrul echipei olandeze de fotbal Ajax Amsterdam, a declarat antrenorul ''lăncierilor'', Erik ten Hag, citat de televiziunea olandeză NOS.

"Am văzut lucruri bune din partea sa. Un nou sezon, o nouă şansă pentru el. Am văzut că are mai multă încredere în el, ca şi alţi jucători'', a afirmat tehnicianul după meciul amical câştigat de Ajax cu Waalwijk, scor 6-1, în care internaţionalul român a evoluat în primele 45 de minute.

''Pentru jucătorii transferaţi, întotdeauna al doilea sezon e mai bun, deoarece au timp să adopte filosofia clubului. E nevoie de timp pentru asta, iar în echipele de top nu există mereu răbdare'', a explicat ten Hag.

Marin, transferat vara trecută de Ajax de la Standard Liege, pentru 12,5 milioane de euro, nu a avut un sezon prea bun, petrecând cea mai mare parte a timpului pe banca de rezerve.

Răzvan Marin ar fi putut ajunge în această vară la FC Bruges, dar a rămas la Ajax, precizează portalul belgian Walfoot.be.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”