Fotbal: Real Madrid va premia jucătorii cu 40 milioane euro pentru trofeul Ligii Campionilor

Clubul Real Madrid va premia cu suma de 40 milioane euro succesul din actualul sezon al Ligii Campionilor, din cele 75 milioane euro pentru care le va primi de la UEFA pentru câștigarea trofeului, relatează AS.

Cei 24 de jucători din prima echipă vor încasa câte 1,5 milioane euro, în timp ce Zinedine Zidane va primi 2 milioane euro, iar restul de 2 milioane euro se vor împărți între ceilalți membri ai staff-ului tehnic și cei 11 jucători din echipa a doua înscriși în Liga Campionilor.

Pentru parcursul din Liga Campionilor și câștigarea finalei, Real Madrid va primi 75 milioane euro de la UEFA. Președintele Florentino Perez își va primi de asemenea partea sa și va oferi bonusuri pentru ceilalți angajați ai clubului madrilen.

Real Madrid a câștigat pentru a 12-a oară Liga Campionilor și a doua oară consecutiv trofeul după ce a învins în finala de la Cardiff pe Juventus Torino cu 4-1.

AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Canalul Dunăre–Marea Neagră: colosul Dobrogei, între viziune și suferință

2 Operațiunea de pe Brațul Bala, la final: Apele Române anunță că nivelul Dunării va crește după scufundarea celor patru barje

3 Ucraina începe producția în masă a antirachetelor „Freyja” și testează cu succes prima sa rachetă balistică autohtonă

4 Noul tren PESA, testat în condiții extreme pe ruta București-Constanța: fără aer condiționat, fără asigurare

5 Misterul lui Regalianus / un dac, posibil rudă cu Decebal, împărat roman?