Fotbal: Roberto Mancini este noul selecţioner al Italiei (oficial)

Roberto Mancini, fostul antrenor al echipelor Inter Milano şi Manchester City, a fost numit oficial în postul de selecţioner al Italiei, a anunţat Federaţia de fotbal din această ţară (FIGC), citată de AFP.

"Squadra Azzurra" a rămas fără selecţioner din luna noiembrie 2017, după ratarea calificării la Cupa Mondială 2018, în urma barajului cu Suedia.

Mancini, în vârstă de 53 ani, a antrenat ultima oară echipa Zenit Sankt Petersburg, unde l-a înlocuit anul trecut pe românul Mircea Lucescu. El şi-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu clubul rus, pentru a putea prelua reprezentativa Italiei.

Noul selecţioner a semnat o înţelegere pe doi ani cu FIGC, având ca principal obiectiv calificarea naţionalei italiene la turneul final al Campionatului European din 2020.
AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 Eșecul cabinetului Veștea în Parlament: Câștigători, perdanți și scenarii politice post-vot

5 Gelu Duminică, după eșecul Guvernului Veștea: «Culmea ironiei e să vezi trădătorii cum sunt trădaţi»