Fotbal: România va disputa un meci amical cu Spania, pe 27 martie

Selecționata de fotbal a României va disputa un meci amical, pe teren propriu, în compania puternicei reprezentative a Spaniei, campioana europeană en titre, în primăvara anului viitor, în cadrul pregătirilor pentru participarea la EURO 2016, informează FRF.

"Federația Română de Fotbal are bucuria să anunțe o partidă de excepție pentru echipa națională: pe 27 martie 2016, România va juca acasă, împotriva Spaniei! 'Tricolorii' vor avea în față reprezentativa care a triumfat în ultimele doua ediții de Campionat European și care a câștigat titlul mondial în 2010, echipă calificată, de asemenea, la Euro 2016 și pentru care au evoluat, pe durata ultimelor preliminarii, fotbaliști precum Fabregas, Pique, Mata, Sergio Ramos sau Iniesta", precizează Federația Română de Fotbal într-un comunicat.

Detaliile privind ora și locul unde suporterii români vor putea urmări meciul dintre 'Tricolori" și echipa pregătită de Vicente del Bosque vor fi stabilite ulterior, adaugă FRF, însă cel mai probabil jocul cu Spania se va disputa pe Arena Națională din Capitală.

Selecționatele României și Spania s-au întâlnit până în prezent de 15 ori, ambele formații înregistrând câte cinci victorii, alte cinci jocuri încheindu-se nedecis.

Ultima confruntare dintre cele două formații a avut loc pe 16 noiembrie 2006, la Cadiz, România învingând atunci Spania cu 1-0, prin golul lui Ciprian Marica, din minutul 58.

De atunci, echipa Spaniei a cucerit două titluri de campioană Europeană (2008 și 2012), precum și primul său titlu de campioană a lumii, în 2010, la Mondialul din Africa de Sud.

România și Spania s-au întâlnit ultima oară într-un meci oficial la turneul final al Campionatului European ediția 1996, victoria revenind atunci ibericilor, cu 2-1.

Naționala țării noastre, care a obținut luna trecută calificarea la EURO 2016, va disputa următorul său meci de pregătire pe 17 noiembrie, la Bologna, în compania reprezentativei Italiei, cvadruplă campioană mondială (1934, 1938, 1982 și 2006).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă