Fotbal: Şoc în La Liga - Real Madrid pierde şi în faţa lui Levante

Campioana Europei, Real Madrid, continuă seria neagră prin care trece în ultimul timp, pierzând sâmbătă, în etapa a 9-a din La Liga, chiar pe Santiago Bernabeu, cu 1-2 (0-2) în faţa modestei Levante, iar clubul trece printr-o criză istorică, scrie AFP.

În faţa propriilor suporteri, madrilenii au înregistrat cea de-a treia înfrângere în campionat, din cauza a două greşeli impardonabile comise de Rapahael Varane.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 6 prin Jose Nogales după o greşeală a fundaşului francez al Realului şi şi-au mărit avantajul în minutul 13, din penalty, după o infracţiune a lui Varane comisă în propria suprafaţă de pedeapsă.

Golul ''galacticilor'' a fost reuşit de Marcelo Vieira în minutul 72.

Real Madrid nu a mai câştigat un meci din 22 septembrie, când s-a impus în faţa celor de la Espanyol Barcelona (1-0).

În clasament, Real Madrid stagnează pe locul 5 cu 14 puncte, însă în funcţie de rezultatul celorlalte partide care se vor juca în acest weekend ar putea coborî.

Scaunul antrenorului Julen Lopetegui devine tot mai nesigur şi probabil viitorul său va depinde de deznodământul următoarelor două meciuri, cu Viktoria Plzen, marţi în Liga Campionilor, şi cu FC Barcelona, celebrul Clasico, duminica viitoare. AGERPRES

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale