Fotbal: Spania, Olanda, Portugalia şi Germania, calificate în semifinalele Campionatului European Under-21

Echipele Spaniei, Olandei, Portugaliei şi Germaniei s-au calificat, luni seara, în semifinalele Campionatului European de fotbal Under-21, după meciuri decise pe muchie de cuţit în sferturile de finală.

Una dintre partide a fost decisă la loviturile de departajare, alte două au avut nevoie de prelungiri, iar alt sfert de finală s-a decis în minutele adiţionale.

Germania, fostă adversară a României, în martie, în grupele turneului final, a învins Danemarca la loviturile de departajare, cu 6-5, scorul fiind egal la finalul celor 90 de minute (1-1) şi după prelungiri (2-2).

Danezii, adversarii României în grupele preliminare, au deschis scorul prin Wahid Faghir (69), după care Germania a punctat de două ori, prin Lukas Nmecha (88) şi Jonathan Burkardt (100). Danezul Victor Nelsson a restabilit egalitatea din penalty (108), dar Burkardt a avut o bară (118).

La loviturile de departajare, pentru germani au transformat Arne Maier, Lars Lukas Mai, Nico Schlotterbeck, Lukas Nmecha, Amos Pieper şi Paul Jaeckel, după ce Jonathan Burkardt a ratat prima lovitură. Pentru danezi au înscris Gustav Isaksen, Carlo Holse, Morten Hjulmand, Victor Nelsson şi Nikolas Nartey, în timp ce Wahid Faghir şi Victor Bernth Kristansen au ratat.

Spania, campioana en titre, a trecut de Croaţia cu 2-1, după prelungiri, ambele goluri ale ibericilor fiind reuşite de Javier Puado (66, 110), în timp ce pentru învinşi a înscris Luka Ivanusec (90+4).

Poate cel mai spectaculos meci a fost cel dintre Portugalia şi Italia, lusitanii câştigând cu 5-3, după prelungiri. Portughezii au avut 2-0 şi 3-1, au fost egalaţi in extremis (3-3), dar au făcut diferenţa în prelungiri, beneficiind şi de avantajul omului în plus. Pentru lusitani au punctat Dany Mota (6, 31), Goncalo Ramos (58), Jota (109) şi Chico Conceicao (119), în timp ce pentru ''azzurrini'' au marcat Tommaso Pobega (45+1), Gianluca Scamacca (60) şi Patrick Cutrone (89). Italianul Matteo Lovato a primit al doilea cartonaş galben în min. 91.

Singurul meci care s-a încheiat în timpul regulamentar a fost cel în care Olanda, fostă adversară a României în martie, a dispus de Franţa cu 2-1. ''Les Bleuets'' au deschis scorul prin Dayot Upamecano (23), dar Myron Boadu a restabilit egalitatea după pauză (51), tot el marcând şi golul victoriei în minutele adiţionale (90+3).

În semifinale, joi, Germania va înfrunta Olanda (cele două au terminat nedecis în grupele turneului final, 1-1), iar Portugalia va înfrunta Spania.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)