Fotbal: SSC Napoli, la a cincea victorie consecutivă în Serie A

Echipa SSC Napoli a obţinut a cincea sa victorie consecutivă de la debutul noii ediţii a campionatului de fotbal al Italiei, învingând în deplasare, cu scorul de 4-0, formaţia Sampdoria Genova, într-o partidă disputată joi seara.

Atacantul nigerian Victor Osimhen a reuşit o dublă pentru oaspeţi, în minutele 10 şi 50, celelalte goluri fiind marcate de Fabian Ruiz (39) şi Piotr Zielinski (59). Fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă la Sampdoria.

Osimhen, al cărui prim sezon la gruparea napolitană a fost perturbat de o lungă accidentare la umăr şi de infectarea cu Covid-19, a înscris cinci goluri în decurs de o săptămână, în Serie A şi Europa League, jumătate din totalul reuşitelor sale din exerciţiul precedent.

Napoli, care reuşise să învingă luni, cu acelaşi scor, formaţia Udinese, este lider al clasamentului, cu maximum de puncte 15, urmată la două lungimi de Inter Milano, campioana en titre, şi AC Milan. AS Roma rămâne în contact cu trio-ul fruntaş, graţie succesului la limită obţinut joi pe teren propriu cu Udinese (1-0), graţie golului marcat în prima repriză de tânărul internaţional englez Tammy Abraham, recrutat în această vară (36).

Rezultate:
Marţi
Bologna - Genoa 2-2
Au marcat: Hickey (49), Arnautovic (85 - penalty), respectiv Destro (55), Criscito (89 - penalty).

Atalanta Bergamo - Sassuolo 2-1
Au marcat: Gosens (3), Zappacosta (37), respectiv Berardi (44).
Fundaşul Vlad Chiricheş a fost rezervă la Sassuolo.

Fiorentina - Inter Milano 1-3
Au marcat: Sottil (23), respectiv Darmian (52), Dzeko (55), Perisic (87).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Miercuri
Salternitana - Hellas Verona 2-2
Au marcat: Gondo (45+2), Coulibaly (76), respectiv Kalinic (7, 29).

Spezia - Juventus Torino 2-3
Au marcat: Gyasi (33), Antiste (49), respectiv Kean (28), Federico Chiesa (66), De Ligt (72).

AC Milan - Venezia 2-0
Au marcat: Brahim Diaz (68), Theo Hernandez (82).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan.

Cagliari - Empoli 0-2
Au marcat: Federico Di Francesco (29), Stulac (69).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari.