Fotbal: Steaua, eliminată de CS Mioveni din Cupa României, la loviturile de departajare

Formația de ligă secundă CS Mioveni a produs o surpriză uriașă prin eliminarea Stelei București din Cupa României la fotbal, miercuri seara, la Mioveni, prin victoria cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal la finalul prelungirilor, 1-1 (0-0, 0-0), în optimile de finală.

Steaua a dezamăgit din nou prin prestația sa și prin rezultat, acesta fiind al treilea eșec la rând în toate competițiile (după înfrângeri în Europa League și Liga I).

''Roș-albaștrii'' au dominat categoric meciul din punct de vedere al posesie, dar nu au reușit să își creeze decât puține ocazii de gol.

CS Mioveni, care luna trecută câștiga cu 1-0 un meci amical cu Steaua, a reușit să deschidă scorul pe contraatac, în debutul prelungirilor, prin Andrei Nilă (95). Vlad Achim (114) a egalat pentru Steaua și a trimis meciul la loviturile de departajare.

Brazilienii Fernando Boldrin și William De Amorim au ratat de la Steaua, iar Cosmin Năstăsie de la argeșeni, loviturile fiind transformate de Vlad Achim, Mihai Pintilii, Ovidiu Popescu și Wilfred Moke (pentru Steaua), respectiv Roberto Ayza, Eduard Stoica, Andrei Nilă, Costinel Gugu, execuția decisivă aparținându-i lui Ionuț Rădescu.

CS Mioveni a ratat în acest meci ocazii de gol prin Năstăsie (38) și Marius Staicu (55), în timp ce steliștii au irosit oportunități prin Pintilii (72), Boldrin (86 — bară), Momcilovic (105) și William De Amorim (105).

Partida de la Mioveni este singura care nu s-a încheiat la finalul timpului regulamentar în această fază a competiției. În sferturi s-au mai calificat ACS Poli Timișoara, CS Universitatea Craiova, CFR Cluj și FC Voluntari. Joi sunt programate ultimele trei partide din optimi.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) — retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

CS Mioveni (II) — FC Steaua București 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare, Stadion Orășenesc — Mioveni
Au marcat: Andrei Nilă (95), respectiv Vlad Achim (114).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Fernando Boldrin 0-0 (ratare — peste poartă), Cosmin Năstăsie 0-0 (ratare — apără Florin Niță), Vlad Achim 0-1 (gol), Roberto Ayza 1-1 (gol), Mihai Pintilii 1-2 (gol), Eduard Stoica 2-2 (gol), Ovidiu Popescu 2-3 (gol), Andrei Nilă 3-3 (gol), Wilfred Moke 3-4 (gol), Costinel Gugu 4-4 (gol), William De Amorim 4-4 (ratare — peste poartă), Ionuț Rădescu 5-4 (gol).
Cartonaș roșu: Marius Adrian Galan (CS Mioveni, 116).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mihai Marius Marica (Bistrița); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Cristian Sava (Bacău) — CCA, Adrian Petre (Buzău) — FRF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)