Fotbal: Stephanie Frappart, prima femeie desemnată arbitru de centru la un meci din Liga Campionilor

Franţuzoaica Stephanie Frappart a fost desemnată de UEFA să conducă la centru partida dintre echipa italiană Juventus Torino şi formaţia ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de românul Mircea Lucescu, programată miercuri în Liga Campionilor la fotbal, devenind astfel prima femeie arbitru care îşi va asuma această responsabilitate în prestigioasa competiţie continentală, informează AFP.

În vârstă de 36 ani, Stephanie Frappart a condus deja Supercupa Europei, în august 2019, în care s-au înfruntat echipele engleze Liverpool şi Chelsea, câştigată de "cormorani" cu 5-4 la loviturile de departajare (2-2 după prelungiri).

Ea a fost, totodată, prima femeie care a arbitrat în divizia secundă franceză (2014), iar apoi în elita fotbalului francez (2019), unde a condus în luna octombrie primul său derby Olympique Lyon - Olympique Marseille.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA