Fotbal: Stephanie Frappart, prima femeie desemnată arbitru de centru la un meci din Liga Campionilor

Franţuzoaica Stephanie Frappart a fost desemnată de UEFA să conducă la centru partida dintre echipa italiană Juventus Torino şi formaţia ucraineană Dinamo Kiev, antrenată de românul Mircea Lucescu, programată miercuri în Liga Campionilor la fotbal, devenind astfel prima femeie arbitru care îşi va asuma această responsabilitate în prestigioasa competiţie continentală, informează AFP.

În vârstă de 36 ani, Stephanie Frappart a condus deja Supercupa Europei, în august 2019, în care s-au înfruntat echipele engleze Liverpool şi Chelsea, câştigată de "cormorani" cu 5-4 la loviturile de departajare (2-2 după prelungiri).

Ea a fost, totodată, prima femeie care a arbitrat în divizia secundă franceză (2014), iar apoi în elita fotbalului francez (2019), unde a condus în luna octombrie primul său derby Olympique Lyon - Olympique Marseille.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Țara a rămas a lor, chiar dacă nu mai sunt, oficial, la butoane...

2 „Ca pinguinii, admirau morbid prostia olguților”

3 Proiect de lege / Închisoare până la 5 ani pentru șefii de instituții care nu recuperează prejudiciile constatate de Curtea de Conturi

4 Păcăleala mâncării stradale din Beijing: „mătușa cu pulpe de gâscă” a recunoscut ce vindea, de fapt. Mii de clienți furioși

5 Efectul Bolojan asupra României! Rata anuală a inflației a urcat în luna mai la 10,9%!