Fotbal: Suedia - Norvegia 1-1, în preliminariile EURO 2020

Selecţionatele Suediei şi Norvegiei au terminat la egalitate, 1-1, duminică, la Stockholm, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal, din care face parte şi România.

Norvegienii au deschis scorul prin Stefan Johansen (45), dar gazdele au restabilit egalitatea după pauză (60).

Spania a surclasat selecţionata Insulelor Feroe cu 4-0, prin ''dublele'' lui Rodrigo şi Alcacer, dar a doua a venit în ultimele minute de joc.

Armenia a produs una dintre surprizele zilei, prin victoria cu 4-2 în faţa Bosniei, Mhitarian reuşind două goluri şi două pase de gol. Selecţionerul Bosniei, croatul Robert Prosinecki, şi-a anunţat demisia după meci.

Danemarca a fost ţinută în şah de Georgia, 0-0, iar Grecia a remizat cu Liechtenstein acasă, 1-1.

Italia a învins cu destule emoţii Finlanda, cu 2-1, în deplasare, golul victoriei fiind reuşit de Jorginho, din penalty (79).

Rezultatele de duminică:
Grupa D
Georgia - Danemarca 0-0

Elveţia - Gibraltar 4-0
Au marcat: Denis Zakaria 37, Admir Mehmedi 43, Ricardo Rodriguez 45+4, Mario Gavranovic 87.

Spania - Insulele Feroe 4-0
Au marcat: Rodrigo 13, 50, Paco Alcacer 90, 90+3.

Suedia - Norvegia 1-1
Au marcat: Emil Forsberg 60, respectiv Stefan Johansen 45.

Armenia - Bosnia-Herţegovina 4-2
Au marcat: Henrih Mhitarian 3, 66, Hovhanes Hambardzumian 77, Stjepan Loncar (autogol) 90+5, respectiv Edin Dzeko 13, Amer Gojak 70.

Finlanda - Italia 1-2
Au marcat: Teemu Pukki 72 - penalty, respectiv Ciro Immobile 59, Jorginho 79 - penalty.

Grecia - Liechtenstein 1-1
Au marcat: Georgios Masouras 33, respectiv Dennis Salanovic 85.

6 Liechtenstein 6 0 1 5 1-19 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...