Fotbal: Tabloul turului 3 preliminar al Europa League

Fotbal: Tabloul turului 3 preliminar al Europa League

Sparta Praga, formaţia portarului român Florin Niţă, va avea ca adversară echipa turcă Trabzonspor (Turcia) în turul 3 preliminar al Europa League, în urma tragerii la sorţi efectuate la Nyon.

Echipa belgiană Royal Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, va întâlni o formaţie venită din Liga Campionilor, învinsa dintre Viktoria Plzen (Cehia) şi Olympiakos Pireu (Grecia).

După cum s-a anunţat, FC Viitorul, în cazul în care va trece de belgienii de la KAA Gent, va da piept cu AEK Larnaca (Cipru) sau Levski Sofia (Bulgaria). FCSB, favorită în dubla cu Alaşkert (Armenia), ar urma să joace în turul al treilea preliminar cu câştigătoarea duelului dintre Mlada Boleslav (Cehia) şi Ordabasî Şimkent (Kazahstan). Universitatea Craiova, dacă o va elimina pe Honved Budapesta, o va întâlni pe AEK Atena în turul al treilea preliminar.

CFR Cluj, dacă va fi eliminată de Maccabi Tel Aviv din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, va juca în turul al treilea din Europa League cu învingătoarea dintre SP Tre Penne (San Marino) şi Suduva (Lituania).

În turul 3 preliminar vor avea loc următoarele partide (manşa întâi, 8 august; manşa a doua, 15 august):

Norrkoping (Suedia)/Liepaja (Letonia) - Hapoel Beer Sheva (Israel)/Kairat Almatî (Kazahstan)
Torino (Italia)/Debrecen Ungaria) - Şahtior Soligorsk (Belarus)/Esbjerg (Danemarca)
Royal Antwerp (Belgia) - Viktoria Plzen (Cehia)/Olympiakos Pireu (Grecia)
Austria Viena (Austria) - Shamrock Rovers (Irlanda)/ Apollon Limassol (Cipru)
Feyenoord Rotterdam (Olanda) - Gabala (Azerbaidjan)/Dinamo Tbilisi (Georgia)
Lechia Gdansk (Polonia)/Brondby (Danemarca) - Sporting Braga (Portugalia)
Molde (Norvegia)/Cukaricki (Serbia) - Aris Salonic (Grecia)/AEL Limassol (Cipru)
Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria)/Spartak Trnava (Slovacia) - Strasbourg (Franţa)/Maccabi Haifa (Israel)
Thun (Elveţia) - Spartak Moscova (Rusia)
Alaşkert (Armenia)/FCSB (România) - Mlada Boleslav (Cehia) / Ordabasî Şimkent (Kazahstan)
Piunik (Armenia)/Jablonec (Cehia) - Wolverhampton Wanderers (Anglia)/Crusaders (Irlanda de Nord)
Midtjylland (Danemarca) - Glasgow Rangers (Scoţia)/Progres Niederkorn (Luxeburg)
Mariupol (Ucraina) - AZ Alkmaar (Olanda)/Hacken (Suedia)
AEK Larnaca (Cipru)/Levski Sofia (Bulgaria) - Gent (Belgia)/FC Viitorul (România)
Legia Varşovia (Polonia)/KuPS (Finlanda) - Dunajska Streda (Slovacia)/Atromitos (Grecia)
Haugesund (Norvegia)/Sturm Graz (Austria) - PSV Eindhoven (Olanda) /FC Basel (Elveţia)
Rijeka (Croaţia) - Cihura Sacihere (Georgia)/Aberdeen (Scoţia)
Ventspils (Letonia)/Gzira United (Malta) - Jeunesse Esch (Luxemburg)/Vitoria Guimaraes (Portugalia)
Fehervar (Ungaria)/Vaduz (Liechtenstein) - Flora Tallinn (Estonia)/Eintracht Frankfurt (Germania)
Connah's Quay Nomads (Ţara Galilor)/Partizan Belgrad (Serbia) - Malatyaspor (Turcia)/Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Domzale (Slovenia)/Malmo (Suedia) - Utrecht (Olanda)/Zrinjski (Bosnia)
ŢSKA Sofia (Bulgaria)/Osijek (Croaţia) - Buducnost Podgorica (Muntenegru)/Zaria Lugansk (Ucraina)
Arsenal Tula (Rusia)/Neftci (Azerbaidjan) - Bnei Yehuda Tel Aviv (Israel)
Lucerna (Elveţia)/KÍ (Feroe) - Espanyol (Spania)/Stjarnan (Islanda)
Sparta Praga (Cehia) - Trabzonspor (Turcia)
Honved Budapesta (Ungaria) / Universitatea Craiova (România) - AEK Atena (Grecia)

În cazul echipelor venite din Liga Campionilor, vor avea loc următoarele partide:


CFR Cluj (România)/Maccabi Tel Aviv (Israel) - SP Tre Penne (San Marino)/Suduva (Lituania)
Piast Gliwice (Polonia)/Riga FC (Letonia) - Steaua Roşie Belgrad (Serbia)/HJK Helsinki (Finlanda)
Ararat-Armenia (Armenia)/Lincoln Red Imps (Gibraltar) - FC Saburtalo (Georgia)/Dinamo Zagreb (Croaţia)
Valur Reykjavik (Islanda)/Ludogoreţ (Bulgaria) - The New Saints (Ţara Galilor)/FC Copenhaga
Sutjeska (Muntenegru)/APOEL Nicosia (Cipru) - HB Torshavn (Insulele Feroe)/Linfield (Irlanda de Nord)
FC Sarajevo (Bosnia) - BATE Borisov (Belarus)/Rosenborg (Norvegia)
Shkendija (Macedonia de Nord)/F91 Dudelange (Luxemburg) - Celtic Glasgow (Scoţia)/Nomme Kalju (Estonia)
Santa Coloma (Andorra)/FC Astana (Kazahstan) - Ferencvaros Budapesta (Ungaria)/Valletta FC (Malta)
FK Partizani (Albania)/Sheriff Tiraspol (Moldova) - Maribor (Slovenia)/AIK Stockholm (Suedia)
Slovan Bratislava (Slovacia)/Feronikeli (Kosovo) - Dundalk (Irlanda)/Qarabag (Azerbaidjan)

Meciurile din play-off-ul Europa League vor avea loc pe 22 şi 29 august.


AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Un fost senator PSD îl dezbracă de secrete pe liderul PSD / „Diploma lui Ciolacu este falsă, cel mai probabil. E…

2 „Noul” PNL / Trei foști miniștri din Guvernele Dragnea și un ministru din Guvernul Ponta candidează din partea …

3 Birchall, cu colții în jugulara lui Streinu-Cercel: Se pare că imunitatea parlamentară bate imunitatea medical…

4 De asta i-o fi pus Firea directori? / Semnați dom’le că dacă era vreun dosar la DNA știam, că-s prieten cu Călin…

5 Sensurile giratorii din România versus cele din Anglia. „Englezii habar n-au cum se fac banii“