Fotbal: Un caz pozitiv în cea mai nouă serie de teste COVID-19 efectuată în Premier League

Prima ligă engleză de fotbal a anunţat, luni, că un caz pozitiv s-a înregistrat la cea mai nouă serie de teste COVID-19 efectuată în rândul fotbaliştilor şi staff-urilor echipelor, săptămâna trecută, astfel încât numărul total al cazurilor pozitive a ajuns la 19 de la debutul testărilor, luna trecută, transmite Reuters.

Premier League şi-a reluat sezonul la începutul acestei luni, după o pauză de 100 de zile din cauza pandemiei de coronavirus, iar sferturile de finală ale Cupei Angliei s-au jucat în acest weekend.

''Premier League poate confirma azi că între 22 iunie şi 28 iunie, 2.250 jucători şi membri ai staff-urilor cluburilor au fost testaţi pentru COVID-19. Dintre aceştia, o persoană a fost testată pozitiv'', precizează comunicatul ligii.

Premier League nu a menţionat clubul sau numele individului testat pozitiv.

După ce jucătorii au revenit la antrenamente, luna trecută, testele au fost efectuate din 17 mai, iar liga a ajuns la 11 serii de teste făcute.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor