Fotbal: Valencia a reuşit să câştige în campionatul Spaniei după o pauză de două luni

Valencia a reuşit să câştige din nou în campionatul de fotbal al Spaniei după o pauză de două luni, duminică, prin victoria la limită (1-0) obţinută pe terenul formaţiei Real Valladolid, în etapa a 18-a din La Liga.

Mijlocaşul Carlos Soler a înscris golul victoriei în min. 76 al partidei, punând capăt unei serii de opt meciuri fără victorie. Precedentul succes al ''liliecilor'' data din 8 noiembrie, când Valencia o surclasa pe campioana Real Madrid cu 4-1, iar Soler reuşea un hat-trick din penalty-uri.

Valencia a obţinut cu şansă victoria de duminică, după ce Valladolid a şutat în bară prin Sergi Guardiola (90+6), din lovitură liberă.

Rezultatele etapei a 18-a din La Liga:

Vineri
Celta Vigo - Villarreal 0-4
Au marcat: Gerard Moreno (5), Moi Gomez (14), Parejo (19), Fer Nino (31).

Sâmbătă
Sevilla - Real Sociedad 3-2
Au marcat: En-Nesyri (4, 7, 46), respectiv Diego Carlos (5, autogol), Isak (14).

Granada - FC Barcelona 0-4
Au marcat: Griezmann (12, 63), Messi (35, 42).

Osasuna - Real Madrid 0-0

Duminică
Levante - Eibar 2-1
Au marcat: Melero (65), Morales (76), respectiv Inui (51).

Cadiz - Alaves 3-1
Au marcat: Alex Fernandez (15), Anthony Lozano (56), Negredo (68), respectiv Joselu (23 - penalty).

Valladolid - Valencia 0-1
A marcat: Soler (76).

Luni se vor juca meciurile Elche - Getafe şi Huesca - Betis Sevilla. Partida Atletico Madrid - Athletic Bilbao a fost amânată.