Fotbal: Victorii la două goluri pentru Rennes şi Villarreal, în optimile Europa League

Rennes şi Villarreal au obţinut victorii la diferenţă de două goluri, joi, în partidele din prima manşă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Rennes a învins-o neaşteptat pe Arsenal cu 3-1, pe teren propriu, după ce ''tunarii'' au deschis scorul în min. 4, prin Alex Iwobi. Bretonii au profitat de faptul că Arsenal a jucat mai bine de o repriză în zece oameni şi au marcat prin Bourigeaud (42), Nacho Monreal (autogol, 65) şi Ismaila Sarr (88).

Villarreal, care luptă pentru supravieţuire în La Liga, a făcut un pas mare spre sferturile de finală, prin victoria cu 3-1 la Sankt Petersburg, în faţa echipei Zenit. Vicente Iborra, Gerard Moreno şi Manu Morlanes au marcat pentru ''Submarinul galben'', iar iranianul Sardar Azmoun a semnat golul echipei ruse.

Dinamo Zagreb a învins-o cu 1-0 pe Benfica, prin golul marcat de Bruno Petkovic, din penalty.

Eintracht Frankfurt şi Inter Milano au terminat nedecis, 0-0, dar italienii au ratat un penalty prin croatul Brozovic.

Sevilla FC, multiplă câştigătoare a competiţiei, a fost ţinută în şah de Slavia Praga, 2-2. Wissam Ben Yedder a deschis scorul în chiar primul minut de joc pentru andaluzi, celălalt gol fiind reuşit de Munir El Haddadi (28), în timp ce pentru cehi au înscris Miroslav Stoch (25) şi Alex Kral (39). La oaspeţi, românul Alexandru Băluţă nu a făcut parte din lot.

Rezultate:
Dinamo Zagreb - Benfica Lisabona 1-0
A marcat: Bruno Petkovic 38 - penalty.

Eintracht Frankfurt - Inter Milano 0-0
Marcelo Brozovic (Inter) a ratat un penalty în min. 22

Rennes - Arsenal Londra 3-1
Au marcat: Benjamin Bourigeaud 42, Nacho Monreal (autogol) 65, Ismaila Sarr 88, respectiv Alex Iwobi 4.
Cartonaş roşu: Sokratis Papastathopoulos (Arsenal) 41.

Sevilla FC - Slavia Praga 2-2
Au marcat: Wissam Ben Yedder 1, Munir El Haddadi 28, respectiv Miroslav Stoch 25, Alex Kral 39.

Zenit St. Petersburg - Villarreal 1-3
Au marcat: Sardar Azmoun 35, respectiv Vicente Iborra 33, Gerard Moreno 64, Manu Morlanes 71.

Tot joi vor avea loc meciurile:
Chelsea - Dinamo Kiev (22:00, ora României)
Napoli - RB Salzburg (22:00)
Valencia - FC Krasnodar (22:00)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...