Fotbal: Viitorul Pandurii Târgu Jiu, calificată în premieră în semifinalele Cupei României

Formaţia de ligă secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Cluj, o altă formaţie de eşalon secund, cu 3-1 (0-1), miercuri seara, pe Cluj Arena, într-un meci din sferturile de finală.

Universitatea a deschis scorul după doar 55 de secunde, mingea intrând în poartă din fundaşul Mihai Lixandru, după ce şutul lui Idan Golan a ricoşat din transversală.

Viitorul Pandurii a reuşit să întoarcă scorul în ultimele 20 de minute ale partidei, egalând dintr-un penalty marcat de Alin Ţegle, după un fault comis de Carol Taub.

În min. 75, ''U'' a rămas în zece oameni, căpitanul Srgian Luchin fiind eliminat pentru o altercaţie cu un adversar, după o fază la care clujenii au cerut penalty, la o intrare necontrolată a lui Alex Baican.

Daniel Paraschiv a adus victoria oaspeţilor, prin golurile marcate în min. 78, 86, la două erori în lanţ ale apărării ardelene.

Pe 18 februarie, Universitatea Cluj a învins-o în deplasare pe ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă din etapa a 16-a a Ligii a II-a de fotbal.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu este a doua echipă calificată în careul de aşi al competiţiei, după Universitatea Craiova.

FC Universitatea Cluj - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-3 (0-1), Cluj Arena - Cluj-Napoca

Au marcat: Mihai Lixandru (1, autogol), respectiv Alin Ţegle (69 - penalty), Daniel Paraschiv (78, 86).
Cartonaş roşu: Srgian Luchin (Universitatea, 75).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Romică Bîrdeş (Piteşti); arbitru de rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - FRF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)