Fotbal: Wenger a egalat recordul de meciuri al lui Sir Alex Ferguson în Premier League

Antrenorul echipei engleze de fotbal Arsenal Londra, francezul Arsene Wenger, a egalat recordul deţinut de Sir Alex Ferguson, care a stat 810 meciuri pe banca tehnică a unei echipe din Premier League, cu prilejul partidei pe care ''tunarii'' au câştigat-o joi seara cu scorul de 3-2, în deplasare cu Crystal Palace, transmite AFP.

Tehnicianul francez a condus-o pe Arsenal în 1.193 de partide de al sosirea sa în octombrie 1996. Wenger mai are contract cu ''tunarii'' până în iunie 2019.

''Loialitate, angajament, muncă din greu şi sacrificiul vieţii. Asta se cere'', a precizat alsacianul de 68 de ani, miercuri, adăugând că pentru o astfel de performanţă e nevoie şi de ''sănătate''.

Cu Wenger la conducere, Arsenal a câştigat trei titluri de campioană a Angliei, patru Cupe ale Angliei, a avut un sezon, 2003-2004, fără înfrângere şi a jucat finala Ligii Campionilor, în 2006, pierdută în faţa echipei FC Barcelona.

Pe lângă cele 810 meciuri din Premier League, fondată în 1992, Ferguson a mai condus echipa şi în 223 de meciuri în fosta ligă engleză, ajungând la un total de 1.033 eşalonul de elită din Albion.

Alex Ferguson a antrenat-o pe Manchester United între 1986 şi 2013.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Noi amănunte de la festivalul prostiei din PSD / Ce ar pune la cale Grindeanu, „știuca” politicii românești...

2 BREAKING Iranul a lovit două dintre cele mai mari fabrici de aluminiu din lume și amenință acum universitățile americane din Golf

3 Românca din Italia care a fugit cu lozul de 500.000 de euro și-a sunat partenerul: „Mi-a spus că termină munca și că se întoarce acasă”

4 Vești proaste pentru omenire / Pentagonul se pregătește pentru săptămâni de operațiuni terestre în Iran

5 BREAKING „Pentru prima dată în ultimele secole” / Poliția israeliană nu l-a lăsat pe Patriarhul Ierusalimului să intre la Sfântul Mormânt pentru slujba …