Fotbal: Zece cazuri pozitive la ultimele teste pentru Covid-19 din Premier League

Zece fotbalişti şi membri ai staff-urilor tehnice ale celor 20 de echipe din Premier League au fost depistaţi pozitiv la Covid-19 cu ocazia controalelor efectuate săptămâna trecută, acesta fiind cel mai mare număr de cazuri înregistrate într-o singură rundă de teste, de la debutul noului sezon, informează Reuters.

În total, între 21 şi 27 septembrie au fost testaţi 1.525 de fotbalişti şi membri ai corpurilor tehnice. Deşi nivelul de contaminare rămâne unul redus, el este totuşi net superior celor trei runde precedente de testate, în cursul cărora au fost depistate 3, 4 şi apoi din nou 3 cazuri de coronavirus.

Conducerea primei ligi engleze de fotbal a precizat că cele zece persoane depistate pozitiv la ultimele testere vor rămâne în izolare timp de 10 zile.

Printre cluburile engleze afectate de Covid-19 în ultima perioadă s-a numărat şi West Ham United, al cărui antrenor, David Moyes, a fost testat pozitiv, alături de jucătorii Issa Diop şi Josh Cullen.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

3 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

4 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România

5 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august