Fotbal/Coronavirus: Liga a doua germană s-a reluat după o pauză de peste două luni

Echipa VFL Bochum a obţinut o victorie categorică pe teren propriu, cu scorul de 3-0 în faţa formaţiei FC Heindenheim, într-o partidă din liga a doua a campionatului de fotbal al Germaniei, care s-a reluat sămbătă după mai mult de două luni de pauză, din cauza pandemiei de coronavirus.

Elevii antrenorului Thomas Reis s-au impus prin golurile marcate de Anthony Losilla (11), Jordi Osei-Tutu (34) si Silvere Ganvoula (64). Graţie acestei victorii, Bochum s-a îndepărtat de zona periculoasă a clasamentului.

Bucuria revenirii în competiţie nu a durat, în schimb, prea mult pentru Dennis Diekmeier, fundaşul echipei SV Sandhausen, eliminat după doar patru minute, în cursul meciului disputat în deplasare cu Erzgebrige Aue (1-3). Gazdele au deschis scorul în urma penalty-ului acordat de arbitru la faza respectivă, prin Dimitrij Nazarov (5), iar apoi au mai punctat de două ori pe parcursul reprizei secunde, prin Florian Kruger (64) şi Malcolm Cacutalua (69). Golul de onoare al oaspeţilor a fost reuşit de Julius Biada (80).

Rezultate - etapa a 26-a:
SC Karlsruhe - SV Darmstadt 2-0
Jahn Regensbrg - Holstein Kiel 2-2
Erzgebrige Aue - SV Sandhausen 3-1
VfL Bochum - FC Heindenheim 3-0

Duminică au loc celelalte partide ale etapei: SV Wehen Wiesbaden - VfB Stuttgart, FC St Pauli - FC Nurnberg, Greuther Furth - Hamburg SV şi Arminia Bielefeld - VfL Osnabruck.

Meciul dintre Hannover 96 si Dynamo Dresda a fost amânat, după plasarea în carantină a echipei din Dresda, în urma depistării a două cazuri pozitive la Covid-19 în lotul său.

În clasament conduce Arminia Bielefeld, 51 puncte, urmată de VfB Stuttgart, 45 puncte, Hamburg SV, 44 puncte, FC Heidenheim, 41 puncte (26 jocuri), Erzgebrige Aue, 37 puncte (26 jocuri) etc.

Primele două clasate la finalul sezonului promovează direct pe prima scenă a fotbalului german.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ada Vîlceanu)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!