FOTO Kalashnikov a prezentat „Scutul”, noul vehicul rusesc anti-protestatari

FOTO Kalashnikov a prezentat „Scutul”, noul vehicul rusesc anti-protestatari

Concernul Kalashnikov, o subsidiara a companiei de stat Rostech, a prezentat noul vehicul blindat de politie menit sa fie folosit impotriva miscarilor de protest, scrie The Moscow Times.

Principala particularitate a vehicului denumit “Scutul" este un enorm perete de otel care sa adaposteasca fortele de politie antimanifestanti.

“Prin echiparea sa tehnica si prin productivitatea sa, ‘Scutul’ isi depaseste rivalii straini”, se spune pe pagina oficiala a Rostec.


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 „O cobzăreală de doi bani” / „M-am săturat ca de mere pădurețe de Cassandrele care prevăd prăbușirea țării”

3 Cum s-a prăbușit discursul propagandei ruse după loviturile lui Trump: „Ne vor zdrobi”

4 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână

5 Frații machiavelici și „spărgătorul de cranii” / Care sunt cele „patru familii” care se luptă pentru putere în Venezuela