Francezul Julian Alaphilippe, campion mondial în întrecerea masculină de ciclism pe şosea

Francezul Julian Alaphilippe a obţinut aurul duminică la Campionatele Mondiale de ciclism pe şosea, de la Imola (Italia), în proba de fond, la capătul unei curse de 258 km, scrie AFP.

Alaphilippe a fost cronometrat cu timpul de 6 h 38:34, argintul şi bronzul revenind belgianului Wout van Aert (+24), respectiv elveţianului Marc Hirschi (+24).

Slovenul Primoz Roglic, medaliat cu argint la Turul Franţei, a încheiat pe poziţia a 6-a.

Românul Eduard-Michael Grosu a făcut parte din evadarea zilei, cu un grup care a avut la un moment dat un avans de aproape şapte minute faţă de pluton. În cele din urmă, câştigătorul ediţiei din acest an a Turului României a abandonat.

Alaphilippe este primul francez care câştigă titlul mondial după Laurent Brochard, învingător în 1997.

Aşa cum se ştie, întrecerea feminină a fost câştigată de olandeza Anna van der Breggen, care a obţinut locul 1 şi la contratimp. AGERPRES


populare
astăzi

1 Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”

2 Culisele epurării generalului pe care Xi Jinping îl numea „fratele meu mai mare”

3 Atacuri pe bandă rulantă la adresa Juliei Sauter: nu știe o boabă de română, deși a obținut cetățenia țării noastre

4 „Cel mai periculos moment din istoria modernă”

5 Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina