Francezul Julian Alaphilippe, campion mondial în întrecerea masculină de ciclism pe şosea

Francezul Julian Alaphilippe a obţinut aurul duminică la Campionatele Mondiale de ciclism pe şosea, de la Imola (Italia), în proba de fond, la capătul unei curse de 258 km, scrie AFP.

Alaphilippe a fost cronometrat cu timpul de 6 h 38:34, argintul şi bronzul revenind belgianului Wout van Aert (+24), respectiv elveţianului Marc Hirschi (+24).

Slovenul Primoz Roglic, medaliat cu argint la Turul Franţei, a încheiat pe poziţia a 6-a.

Românul Eduard-Michael Grosu a făcut parte din evadarea zilei, cu un grup care a avut la un moment dat un avans de aproape şapte minute faţă de pluton. În cele din urmă, câştigătorul ediţiei din acest an a Turului României a abandonat.

Alaphilippe este primul francez care câştigă titlul mondial după Laurent Brochard, învingător în 1997.

Aşa cum se ştie, întrecerea feminină a fost câştigată de olandeza Anna van der Breggen, care a obţinut locul 1 şi la contratimp. AGERPRES

1 „Nu vreau sa fiu ăla din diaspora care se crede cu nasul pe sus, dar las-o dracului de treabă”