Franța: Benoît Hamon învingător detașat la primarele Partidului Socialist pentru prezidențiale

Benoît Hamon a câștigat duminică învestitura socialiștilor pentru prezidențialele care vor avea loc în aprilie și mai în Franța, devansându-l lejer pe fostul premier Manuel Valls în turul al doilea al primarelor, au făcut cunoscut surse din cadrul Partidului Socialist (PS), citate de AFP.

Fost ministru al educației, Benoît Hamon, 49 de ani, reprezentant al aripii de stânga a Partidului Socialist, ar fi obținut aproximativ 58% din voturi, față de 42% pentru Manuel Valls, considerat exponent al curentului de dreapta din PS, lansat în cursă după ce impopularul președinte François Hollande a renunțat să candideze pentru un nou mandat, potrivit rezultatelor parțiale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...