Franţa: Cel puţin patru răniţi într-un atac cu armă albă în apropiere de fostul sediu Charlie Hebdo

Franţa: Cel puţin patru răniţi într-un atac cu armă albă în apropiere de fostul sediu Charlie Hebdo

Un atac cu armă albă a avut loc vineri la Paris, în apropiere de fostul sediu al revistei de satiră Charlie Hebdo, care a fost ţinta unui atentat în ianuarie 2015, relatează AFP, Reuters şi dpa.

Mai multe persoane au fost rănite în acest atac cu macetă ale cărui circumstanţe nu sunt clare încă.

Potrivit AFP şi Reuters, un 'suspect' a fost arestat în apropierea Place de la Bastille din Paris, după atac.

Postul BFMTV a anunţat că cel puţin trei persoane au fost rănite în atac, dintre care două sunt în stare gravă. Conforma altor media, ar fi vorba despre patru răniţi.

Această agresiune, ce are în loc în plin proces al atentatelor din ianuarie 2015 din capitala franceză, ar fi fost comis de o singură persoană, a precizat prefectura poliţiei din Paris, care iniţial a evocat doi suspecţi care au fugit de la locul atacului şi patru răniţi.

La faţa locului a fost desfăşurat un important dispozitiv de securitate.

Motivul atacului nu este cunoscut deocamdată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?