Franța: Macron și Le Pen, la egalitate în primul tur al scrutinului prezidențial (sondaj)

Centristul Emmanuel Macron și liderul extremei drepte Marine Le Pen se află la egalitate, fiecare fiind creditat cu 26% din intențiile de vot în primul tur al alegerilor prezidențiale din Franța, potrivit unui sondaj Kantar Sofres-Onepoint dat publicității duminică, transmite Reuters.

Conservatorul Francois Fillon s-a clasat pe a treia poziție în turul întâi, conform sondajului, cu 17% din intențiile de vot, ceea ce înseamnă că ar fi eliminat din turul doi.

Pe locul patru s-au situat la egalitate, 12% din intențiile de vot, socialistul Benoit Hamon și candidatul stângist Jean-Luc Melenchon.

În Franța au loc alegeri prezidențiale în două tururi de scrutin, primul la 23 aprilie, iar al doilea la 7 mai.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

3 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

4 „Pare că există un soi de complicitate” / De ce îl apără cu atâta înverșunare Nicușor Dan pe Lucian Pahonțu?

5 „Lumea nu mai crede că Nicușor Dan are voința sau interesul să scape de captura serviciilor”