Franța: Noul premier va fi numit luni, iar marți va fi anunțat guvernul (surse)

Viitorul premier al Franței va fi numit luni, iar noul guvern va fi anunțat marți, a declarat duminică, pentru Reuters, o sursă apropiată de președintele ales Emmanuel Macron.

Independentul de centru Emmanuel Macron urmează să fie învestit duminică președinte al Franței , la o săptămână după victoria sa decisivă împotriva contracandidatei de extremă-dreapta Marine Le Pen, președinta Frontului Național.

În vârstă de 39 de ani, Macron va deveni cel mai tânăr președinte francez din istorie.

Proeuropean angajat, Macron își va evidenția sprijinul pentru o alianță puternică cu Germania printr-o vizită pe care o va face încă de luni la Berlin pentru a se întâlni cu cancelarul Angela Merkel.

AGERPRES


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu