Franța pregătește blocarea șoselelor ca să împiedice plecarea cetățenilor în vacanța de Paști

Franța pregătește blocarea șoselelor ca să împiedice plecarea cetățenilor în vacanța de Paști

Franța pregătește blocarea șoselelor ca să împiedice plecarea cetățenilor în vacanța de Paști.

 Ministrul francez de Interne, Christophe Castaner, a anunțat că autoritățile vor instala sisteme de blocare a traficului pe principalele drumuri din țară în următoarele zile pentru a preveni ”marea plecare” a cetățenilor în vacanța de Paști, transmite The Guardian.

Pe lângă blocarea străzilor, trupe suplimentare de poliție, jandarmi și soldați vor fi trimise în stațiile de tren și aeroporturi pentru a verifica documentele călătorilor care nu respectă regulile privitoare la restricțiile de circulație.

Vacanța tradițională de Paști, de două săptămâni, începe vineri, și autoritățile se așteaptă ca mulți cetățeni să încerce să plece spre reședințele de vacanță din mediul rural.

”În timpul izolării nu plecăm în vacanță”, a avertizat ministrul francez de Interne.


populare
astăzi

1 BREAKING Ciprian Ciucu este noul primar al Bucureștiului!

2 LIVE Rezultate alegeri Primăria București / Ciprian Ciucu, câștigător detașat al fotoliului de primar general

3 Dezvăluiri bombă. Numele femeilor celebre care îl „vizitau” pe Adrian Mutu, după transferul în Anglia. „Pe asta n-am mai spus-o. A fost acolo”

4 LIVE Alegeri București / Sub 600.000 de bucureșteni și-au ales primarul

5 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”