Franţa: Se inflamează polemica provocată de imaginile care-l arată pe un colaborator al lui Macron lovind manifestanţi

Polemica stârnită de violenţele comise asupra unor manifestanţi de un colaborator al preşedintelui Emmanuel Macron a continuat să se inflameze vineri în Franţa, unde în acest dosar au fost deja efectuate câteva reţineri, iar la audieri a fost convocat inclusiv şeful de cabinet al lui Macron, dar preşedintele încă nu a comentat acest caz, relatează AFP.

Pus sub acuzare după difuzarea unor imagini care-l arată lovind protestatari la manifestaţia antiguvernamentală de pe 1 mai, Alexandre Benalla, un apropiat al lui Macron şi adjunct al şefului de cabinet al acestuia, a fost arestat preventiv vineri, în timp ce preşedinţia a anunţat demiterea lui, în încercarea de a înăbuşi scandalul.

Prezent ca 'observator' în dispozitivul poliţiei la acea manifestaţie, Alexandre Benalla, echipat cu o cască a forţelor de ordine, a agresat o tânără şi un tânăr. Taha Bouhafs, militant al stângii radicale care a filmat scena, a relatat pe Sud Radio că bărbatul, despre care credea că este poliţist, "a apucat de gât o fată", iar apoi un tânăr manifestant pe care l-a lovit "de mai multe ori în spate şi în cap". Cel lovit "era inofensiv, era la pământ şi îl implora să înceteze", a spus militantul.

Preşedinţia franceză a aflat încă de a doua zi despre ce s-a întâmplat şi l-a suspendat pe Benalla pentru două săptămâni, dar nu a sesizat justiţia. Probabil că totul s-ar fi oprit aici dacă ziarul Le Monde nu ar fi publicat miercuri imaginile ce-l incriminează pe colaboratorul lui Macron, fapt care a provocat un val de indignare şi îl pune într-o situaţie dificilă pe preşedintele care a descris moralitatea în viaţa politică drept o prioritatea a mandatului său la Palatul Elysee, dar care se confruntă şi cu o scădere pronunţată în sondaje.

Între timp, trei poliţişti au fost suspendaţi pentru că i-au transmis lui Benalla imagini de pe camerele de supraveghere, un jandarm rezervist, care era împreună cu el, a fost de asemenea reţinut, tot pentru lovirea unor manifestanţi, iar şeful de cabinet al preşedintelui francez, Patrick Strzoda, a fost audiat ca martor.

Criticile se îndreaptă şi către ministrul de interne, Gerard Collomb, căruia i se reproşează mai ales că nu a sesizat poliţia, deşi ar fi ştiut de cele petrecute la acea manifestaţie, unii politicieni din opoziţie cerându-i demisia. El urmează să fie audiat marţi în Senat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

3 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu

4 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”

5 Atac devastator în apele irakiene / Două petroliere străine incendiate, un membru al echipajului ucis și 38 de oameni salvați