Franța/alegeri departamentale: Dreapta și stânga devansează Frontul Național (sondaje)

Formațiunile politice de dreapta și de stânga franceze s-au clasat duminică înaintea extremei dreapta, potrivit estimărilor institutelor de sondare a opiniei publice, în primul tur al alegerilor departamentale considerate ca un test în perspectiva viitoarelor prezidențiale din 2017, transmite AFP.

Potrivit acestor institute, partidul UMP, condus de fostul președinte Nicolas Sarkozy, și aliații săi de centru sunt creditați cu 29,2% până la 32% din voturi.

În total, formațiunile politice de stânga, printre care Partidul Socialist aflat la putere, sunt creditate cu 23,2% până la 32,7% din voturi, în timp ce Frontul Național (extremă dreapta) ar obține între 24,5% și 26,3% din sufragii, conform acelorași surse.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Gest disperat al președintelui Emiratelor Arabe Unite, șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan

2 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

3 Iranul pune în aplicare un plan / „Credeau că nu se va întâmpla nimic?” / „În orice moment, o rachetă ar putea ateriza în mijlocul țării voastre”

4 Cum a „trezit” China Japonia și a obținut efectul invers

5 Ce se întâmplă? / Grecia va deshuma 150 de persoane moarte de Covid, după ce trupurile nu s-au descompus nici după 5 ani