
Furie în Rusia, după ce un oficial ceh a purtat șosete cu Kremlinul în flăcări la o întâlnire cu Zelenski
Mass-media din Rusia a luat foc după ce trimisul guvernului ceh pentru reconstrucția Ucrainei a fost surprins, la o întâlnire oficială cu Volodimir Zelenski, purtând o pereche de şoşete cu Kremlinul în flăcări.
Tomas Kopecny, reprezentantul guvernului ceh pentru reconstrucția Ucrainei, a fost surprins purtând șosete pe care era ilustrat Kremlinul în flăcări, în timpul unei întâlniri oficiale cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski. Gestul său simbolic, prin care şi-a arătat susținerea pentru poporul ucrainean, a fost considerat de Rusia drept o provocare, stârnind un val de critici, informează Pravda.
Conform portalului ceh TN.cz, întâlnirea a avut loc în contextul vizitei recente a lui Zelenski în Praga. În timpul discuției, Tomas Kopecny a ales să poarte o pereche de șosete cu Kremlinul în flăcări, un gest care a stârnit o reacție vehementă din partea lui Andrei Klimov, vicepreședintele Comitetului pentru Afaceri Internaționale din cadrul Consiliului Federației Ruse.
„Astăzi Kopecny poartă șosete sau lenjerie, iar mâine va purta orteză. De ce îi privim pe acești degenerați ca și cum viețile noastre ar depinde de ei? Oamenii bolnavi ar trebui să meargă la un psihiatru”, a comentat Andrei Klimov, citat de aceeași sursă.
Totodată, presa din Rusia-a exprimat indignarea față de alegerea vestimentară a oficialului ceh, considerând gestul o insultă directă la adresa simbolului central al autorității ruse.
Tomas Kopecny nu s-a lăsat însă intimidat şi a afirmat că şi-ar dori ca Moscova să manifeste aceeaşi sensibilitate şi faţă de suferința provocată de bombardamentele armatei sale asupra orașelor ucrainene , care sunt cât se poate de reale, spre deosebire de imaginea de pe şosetele sale.
„Timp de patru ani, rușii au bombardat orașe ucrainene cu rachete și au ucis oameni nevinovați. Nu îi deranjează deloc. Însă o pereche de șosete simbolice ucrainene, care arată cum ar fi dacă același lucru s-ar întâmpla în orașele lor, i-a înfuriat. Mi-aș dori să manifeste aceeași sensibilitate față de orașele pe care le distrug ei înșiși”, a declarat el.
Acest incident nu este singular, fiind parte din schimburile dure dintre oficialii ruși și liderii sau cetățenii cehi. În aprilie, Dmitri Medvedev, președintele Consiliului de Securitate al Rusiei, l-a atacat dur pe fostul hocheist ceh Dominik Hasek, sugerând chiar că ar putea fi „eliminat fizic”.
Revenind la alegerea articolelor vestimentare, vă reamintim că şi secretarul american de stat JD Vance a purtat la o întâlnire oficială în Biroul Oval o pereche de şosete albe cu trifoi care i-au atras atenţia preşedintelui Donald Trump.
„Încerc să rămân concentrat, dar sunt foarte impresionat de șosetele vicepreședintelui”, comenta atunci preşedintele SUA.
Sursa: adevarul.ro