G7 nu este o prioritate, declară Kremlinul, după ce Donald Trump a pledat pentru reintegrarea Rusiei în acest format

"Rusia se concentrează pe alte formate, pe lângă cel al G7", a declarat vineri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, după ce preşedintele american Donald Trump le-a cerut omologilor săi din G7 să reintegreze Rusia în această structură, informează Reuters, care citează Sputnik.

"Ei au expulzat Rusia, ei ar trebui să reintegreze Rusia. Pentru că trebuie să avem Rusia la masa de negocieri", a declarat Donald Trump înainte de a lua avionul spre Canada, unde urmează să participe la summitul G7, la Malbaie (Quebec).

Rusia a fost exclusă din G8 după ce a anexat Peninsula Crimeea.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

5 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți