Galaţi: Ambulanţier înjunghiat de un pacient

Un angajat al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Galaţi a ajuns la spital după ce a fost înjunghiat în abdomen de pacientul de 78 de ani pe care îl transporta, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al SAJ, Mihai Polinschi.

Potrivit acestuia, agresiunea s-a produs când pacientul, aflat pe targă, a fost predat de către echipajul ambulanţei la căminul de bătrâni în care era internat.

Ambulanţierul este internat în spital.

"Va sta sub urmărire câteva zile, a fost înjunghiat în abdomenul inferior, nu i-a pus viaţa în pericol, dar putea fi mult mai rău. Agresorul l-a înjurat pe ambulanţier şi apoi l-a atacat cu un obiect ascuţit. Pacientul a reacţionat în momentul în care i s-au eliberat curelele de la targa pe care se afla. Are o cicatrice post operatorie şi este diagnosticat cu demenţă", a spus Mihai Polinschi.

Poliţiştii au deschis în acest caz un dosar penal şi continuă cercetările pentru aflarea împrejurărilor în care s-a produs agresiunea. AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Inginerie de top pe A1 / Viaducte uriașe la Boița, construite prin metode avangardiste

3 Ucraina ar fi lovit Rusia cu racheta Ruta Block 1, fondată de un antreprenor rus

4 „Waterloo-ul” lui Putin? / Prăbușirea unui Su-57 lângă Moscova, un semn al declinului rusesc

5 Infernul din Franța / Flăcările „imprevizibile” mistuie sute de vile de lux