Galaţi: Femeie decedată din cauza gripei

O femeie de 62 ani, din judeţul Galaţi, a decedat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Galaţi din cauza virusului gripal de tip A, subtip H 3, a anunţat luni, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, Liliana Iordăchescu.

Potrivit acesteia, femeia era nevaccinată antigripal şi suferea de multiple afecţiuni cronice.

La nivelul judeţului Galaţi, de la începutul acestui sezon rece, au fost depistate şi confirmate serologic 12 cazuri de gripă, patru cu virusul AH1 şi opt cu virusul AH3.

Cinci dintre cele zece cazuri de gripă s-au soldat cu decesul pacienţilor, care erau persoane cu probleme de sănătate şi care nu se vaccinaseră antigripal. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului