Galaţi: Femeie decedată din cauza gripei

O femeie de 62 ani, din judeţul Galaţi, a decedat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Galaţi din cauza virusului gripal de tip A, subtip H 3, a anunţat luni, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, Liliana Iordăchescu.

Potrivit acesteia, femeia era nevaccinată antigripal şi suferea de multiple afecţiuni cronice.

La nivelul judeţului Galaţi, de la începutul acestui sezon rece, au fost depistate şi confirmate serologic 12 cazuri de gripă, patru cu virusul AH1 şi opt cu virusul AH3.

Cinci dintre cele zece cazuri de gripă s-au soldat cu decesul pacienţilor, care erau persoane cu probleme de sănătate şi care nu se vaccinaseră antigripal. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...